Po czym można rozpoznać nadwrażliwość słuchową u dzieci?

Małe dzieci, które są rozkapryszone, często wrzeszczą, wiercą się, a w przypadku słyszenia określonej częstotliwości dźwięków zatykają, wręcz uszy to dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej w obszarze słuchu. W jaki sposób pomóc dziecku z nadwrażliwością słuchową?

Kiedy ważne jest stosowanie ochronników słuchu?

Hałasem nazywamy drgania akustyczne o dużej intensywności, które mogą być dla człowieka bardzo uciążliwe i szkodliwe. Hałas jest dźwiękiem nieprzyjemnym i niepożądanym, który powoduje drażliwość, a nawet zmęczenie całego organizmu. Narażanie narządu słuchu na długotrwałe działanie hałasu może wywierać negatywny wpływ na jakość słyszenia, a także spowodować dysfunkcję ośrodka nerwowego. W jaki sposób można ochronić 

Czytaj więcej…

Co trzeba wiedzieć o nadwrażliwości słuchowej?

Nadwrażliwość słuchowa to zaburzenie, które może zdecydowanie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Osoby z tą przypadłością nie radzą sobie z codziennymi dźwiękami średniej i niskiej częstotliwości. Podczas, gdy normalnie nieprzyjemne odczucia powodują jedynie głośniejsze dźwięki, tak tutaj często ciężko poradzić sobie w normalnych sytuacjach. Zaburzenie takie nosi nazwę hiperakuzji. Co powinniśmy wiedzieć na jego temat?

Poznaj rodzaje i działanie aparatów słuchowych

W przypadku podejrzenia ubytku słuchu należy zdiagnozować problem i zrobić badanie. Można wówczas dobrać odpowiedni aparat słuchowy. Wiele osób neguje noszenie aparatu słuchowego i popełnia błąd, ponieważ trudno funkcjonować, przy słabszym słuchu. Osoby z niedosłuchem stają się nerwowe, a często proszą o powtórzenie słów rozmówcy. Chcąc uniknąć nieporozumień, warto dobrać aparat słuchowy.

Jak wybrać odpowiedni aparat słuchowy? 

Niedosłuch jest problemem ludzi w różnym wieku, choć najczęściej spotykany jest po 60. roku życia. Wiele osób nie chce używać aparatów słuchowych, ponieważ kojarzą im się one z dużym i niewygodnym urządzeniem. Tymczasem na rynku dostępnych jest wiele  bardzo małych, dyskretnych, a jednocześnie bardzo skutecznych aparatów. Jakiego rodzaju aparaty są dzisiaj najpopularniejsze i dla kogo 

Czytaj więcej…

Jak radzić sobie z niedosłuchem?

Niedosłuch to poważny problem, utrudniający życie nie tylko osobom w podeszłym wieku, lecz również coraz częściej także pacjentom tuż po czterdziestym roku życia lub młodszym. Objawia się głównie kłopotami w rozumieniu mowy, gorszym odbiorem niskich dźwięków, w późniejszym stadium zawrotami głowy czy brakiem orientacji w przestrzeni. Sprawdź, jakie są jego przyczyny i jak sobie z 

Czytaj więcej…

Jak wygląda podstawowe badanie słuchu?

Zauważyłeś, że od jakiegoś czasu przestałeś dobrze słyszeć niskie dźwięki? A może ciężko jest ci porozumieć się ze współrozmówcą? Zapisz się na badanie słuchu! Pozwoli ono określić stopień ubytku, a także dopasować w razie potrzeby odpowiedni aparat słuchowy. Sprawdź, na czym polegają obiektywne i subiektywne badanie słuchu.

Co może być przyczyną szumów usznych?

Słyszysz w uszach szumy, których nie wychwytują inne osoby z twojego otoczenia? Słyszane tylko przez ciebie dźwięki nie pozwalają ci się skoncentrować, zasnąć ani normalnie funkcjonować?