Co może być przyczyną szumów usznych?

Słyszysz w uszach szumy, których nie wychwytują inne osoby z twojego otoczenia? Słyszane tylko przez ciebie dźwięki nie pozwalają ci się skoncentrować, zasnąć ani normalnie funkcjonować?

Jeśli tak, oznacza to, że cierpisz na uciążliwą przypadłość akustyczną. Sprawdź, jakie są przyczyny szumów usznych oraz jak sobie z nimi poradzić!

Jakie są przyczyny szumów w uszach?

Szumy uszne powstają na skutek degradacji komórek rzęsatych, znajdujących się w ślimaku. Ich etiologia nie jest całkowicie znana, jednak specjaliści wskazują na kilka prawdopodobnych przyczyn powstawania szumu w uszach. Są to między innymi:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • częste stany zapalne ucha środkowego i wewnętrznego,
  • półpasiec,
  • stwardnienie rozsiane,
  • urazy czaszki.

Szumy w uszach mogą pojawiać  się również na skutek urazu akustycznego, stosowania toksycznych leków, nadczynności tarczycy, miażdżycy, intensywnego stresu oraz długotrwałej ekspozycji na duży hałas. W końcu szumy uszne będą efektem naturalnego procesu starzenia się narządu słuchu, zachodzącego kolo sześćdziesiątego roku życia.

Jak leczyć szumy w uszach?

Aby pozbyć się szumów usznych trzeba przede wszystkim poznać ich przyczynę, a następnie wyeliminować choroby lub chorobę, która je powoduje. W ostrych stanach stosuje się leczenie chirurgiczne albo podaje się leki poprawiające ukrwienie ucha wewnętrznego, odstawiając jednocześnie preparaty mogące uszkadzać ucho.

Jeśli natomiast przyczyną szumów usznych oraz związanych z nimi zaburzeń słuchu jest naturalny proces starzenia się narządu słuchu, wówczas polecamy oferowane przez nas aparaty słuchowe. Dzięki nim odzyskasz dawną sprawność i komfort życia, a także znowu będziesz mógł swobodnie komunikować się z otoczeniem.

W naszej ofercie posiadamy kilka rodzajów aparatów słuchowych, w tym zauszne aparaty słuchowe RIC, w których słuchawka aplikowana jest bezpośrednio do zewnętrznego kanału słuchowego, klasyczne, do których dołączone wkładki uszne na standardowym wężyku oraz aparaty wewnątrz kanałowe CIC. Te ostatnie całkowicie chowają się w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Nasi specjaliści pomogą ci wybrać aparat, dopasowany do twojego ubytku słuchu, od lekkiego po bardzo ciężki. Stopień ubytku słuchu można stwierdzić na podstawie przeprowadzanych przez nas obiektywnych i subiektywnych badań słuchu.