Co trzeba wiedzieć o nadwrażliwości słuchowej?

Nadwrażliwość słuchowa to zaburzenie, które może zdecydowanie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Osoby z tą przypadłością nie radzą sobie z codziennymi dźwiękami średniej i niskiej częstotliwości. Podczas, gdy normalnie nieprzyjemne odczucia powodują jedynie głośniejsze dźwięki, tak tutaj często ciężko poradzić sobie w normalnych sytuacjach. Zaburzenie takie nosi nazwę hiperakuzji. Co powinniśmy wiedzieć na jego temat?

O czym warto pamiętać w związku z hiperakuzją?

Mimo iż z punktu widzenia osoby zdrowej taki stan może wydawać się poniekąd niezrozumiały, to jednak w przypadku osób z nadwrażliwością słuchową, takie odgłos dnia codziennego, jak płacz dziecka, szczekanie psa, kosiarka odkurzacz czy telefon mogą powodować tak nieprzyjemne odczucia, że wręcz pojawia się ból. Konieczne jest również odpowiednie różnicowanie hiperakuzjii z mizofonią. W pierwszym przypadku jak już wspomnieliśmy, bardzo dokuczliwe są dźwięki pojawiające się na co dzień. W kolei w mizofonii występuje nadwrażliwość na określone, powtarzalne dźwięki. Wyróżnia się tu; tykanie zegara, pisanie na klawiaturze czy kapanie z kranu.

Niezwykle ważną kwestią jest również to, że stosowanie zatyczek do uszu nie jest korzystne, a może wręcz powodować nasilanie się nieprzyjemnych odczuć związanych z dźwiękami. Wynika to z tego, że gdy panuje całkowita cisza dochodzi do wyostrzania słuchu i mocniejszego odczuwania dźwięków z otoczenia. Warto również zaznaczyć, że osoby, które cierpią na taki rodzaj nadwrażliwości, wcale nie mają lepszego słuchu. Często jest on normalny, a jedynie pojawia się większa nadwrażliwość na dźwięki.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o hiperakuzji?

Dość częstym problemem przy hiperakuzji są współistniejące szumy uszne. Odczuwanie ciągłego „dzwonienia” w uszach może być również bardzo uciążliwe. Taki wewnętrzny odgłos może pojawić się z różnych powodów, takich jak starzenie się, cukrzyca, czy zapalenie ucha. Co istotne hiperakuzja może również stanowić powikłanie dla szumów usznych, które pojawiają się u niektórych osób. Taki szum zmniejsza bowiem tolerancje i prowadzi do zwiększonej nadwrażliwości słuchowej.