Czy stosowanie zatyczek do uszu jest bezpieczne?

Zatyczki do uszu dostępne są na rynku w wielu wariantach. Różnią się miedzy sobą poziomem eliminacji hałasu czy słyszalności mowy, możliwą ilością użyć, hipoalergicznością, a nawet przepuszczalnością wody do kanału słuchowego. Stosuje się je zazwyczaj w sytuacjach, kiedy chcemy ograniczyć dopływ dźwięków, mogący utrudniać pracę, sen, skupienie. Czy jednak znane rodzaje zatyczek są w pełni bezpieczne dla ucha? O czym należy pamiętać, stosując zatyczki, by były zarówno komfortowe, jak i pełniły dobrze swą rolę?

Rodzaje zatyczek do uszu

Stosując zatyczki do uszu, przede wszystkim należy wcześniej zadbać o czystość kanału słuchowego. Następnie należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego są wykonane zatyczki, od niego bowiem zależy to, ile razy powinniśmy używać konkretnego modelu. Przyjmuje się, że zatyczki wykonane z pianki są jednokrotnego użytku, natomiast te, zrobione z wosku, można stosować nawet dwudziestokrotnie. Najwięcej razy, bo do ponad stukrotnego użycia nadają się zatyczki wykonane z silikonu. Od naszej wygody zależy zatem, na który rodzaj zatyczek się zdecydujemy.

Czy zatyczki są bezpieczne dla słuchu?

Odpowiednio założone i włożone do czystego ucha zatyczki są w pełni bezpieczne, należy jednak pamiętać o regularnej wymianie zatyczek, które także mają swoją przydatność. Warto mieć na uwadze, aby zawsze przed uformowaniem zatyczek z wosku lub pianki, zadbać o higienę dłoni myjąc je wodą z mydłem lub odkażając żelem antybakteryjnym. Jest to związane z higieną.

Różne zastosowania zatyczek do uszu

Zatyczki do uszu stosuje się także w procesie „odczulania dźwiękowego” u dzieci ze zdiagnozowaną nadwrażliwością na bodźce słuchowe. Terapia oparta jest na stopniowym zwiększaniu poziomu głośności dźwięków dochodzących z zewnątrz, w miarę, jak pacjent przyzwyczaja się do aktualnej głośności i szumów ze środowiska. W tym przypadku zatyczki Alpine Pluggies Kids pełnią rolę filtra. Są wygodne w użyciu i w pełni bezpieczne dla najmłodszych użytkowników.