Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Badanie słuchu – jakie są pierwsze symptomy ubytku słuchu?

Często to nie pacjenci jako pierwsi zauważają problem ze słuchem, a ich rodzina, przyjaciele i znajomi. Regulatory radia i telewizora są ustawiane na wyższym poziomie głośności, pojawiają się trudności ze zrozumieniem rozmówcy w hałaśliwym otoczeniu, w dużym gronie osób czy podczas rozmów telefonicznych. Dialogi w restauracji, przy ulicy, w samochodzie, a także zlokalizowanie źródła dźwięku mogą stanowić spore wyzwanie dla osób z niedosłuchem. Dlatego właśnie niezwykle ważną czynnością jest badanie słuchu. W przypadku wykrycia problemu warto skorzystać z narzędzi, jakie zapewnia profesjonalna protetyka słuchu.

Czy badanie słuchu jest badaniem bolesnym?

Badania narządu słuchu należą do badań nieinwazyjnych, bezpiecznych i bezbolesnych. W zależności od rodzaju badania trwają one od kilku kilkunastu minut.
Audiometryczne badania subiektywne (audiometria tonalna, mowy, nadprogowa) wiążą się z zastosowaniem słuchawek na przewodnictwo powietrzne, które zakłada się na uszy osoby badanej lub na przewodnictwo kostne, słuchawkę kostną umieszcza się wówczas na wyrostku sutkowatym osoby badanej.
Podczas badań obiektywnych typu audiometria impedancyjna lub otoemisja do przewodu słuchowego pacjenta wprowadza się sondę pomiarową.

Jak długo trwa badanie i jaki jest jego przebieg?

Subiektywne badania trwają od kilku do kilkunastu minut. Na uszy osoby badanej zakłada się słuchawki na przewodnictwo powietrzne. Następnie, w celu sprawdzenia progu słyszenia drogą kostną, stosuje się słuchawkę kostną, którą umieszcza się na wyrostku sutkowatym, tuż za małżowiną uszną. Jeżeli między progiem przewodnictwa powietrznego i kostnego jest różnica (tzw. rezerwa ślimakowa) powyżej 15 dB, wówczas wskazana jest audiometria impedancyjna, badanie obiektywne monitorujące funkcjonowanie ucha środkowego.
Audiometria tonalna pozwala sprawdzić próg słyszenia, a audiometria mowy to badanie, dzięki któremu oceniana jest zdolność rozumienia słów, słyszanych przez słuchawki na drodze powietrznej.
Dodatkowym, aczkolwiek nie mniej ważnym badaniem jest test progu dyskomfortu – UCL, który informuje o dynamice słuchu pacjenta. Jest on potrzebny w dopasowaniu aparatów słuchowych.

Jak przygotować się do badania?

Subiektywne badanie słuchu w placówkach OTIS nie wymaga specjalnych przygotowań, aczkolwiek osoba badana powinna być wypoczęta i spokojna, a dzień wcześniej nie przebywać w hałaśliwym otoczeniu.

O czym świadczy wynik badania słuchu?

Po przeprowadzonych badaniach (audiometria tonalna, UCL) uzyskujemy audiogram informujący o poziomie słyszenia (ewentualnie o niedosłuchu) jak i dynamice słyszenia. Sam przebieg krzywych na przewodnictwo powietrzne i kostne informuje o rodzaju ubytku (odbiorczy/ mieszany/ przewodzeniowy). W momencie stwierdzenia niedosłuchu przewodzeniowego (m.in. rezerwa ślimakowa) pacjent jest kierowany do laryngologa na dalszą diagnostykę. Bardzo ważnym badaniem na pierwszym spotkaniu jest audiometria mowy umożliwiająca procentową weryfikację jej zrozumienia. Na podstawie tych badań dobiera się propozycje urządzeń protetycznych. Aparaty słuchowe muszą spełniać kryteria odnośnie: wzmocnienia, potrzeb pacjenta (sytuacje akustyczne), preferencji (dyskrecja/ sprawność manualna), ceny.

 

Jak długo muszę czekać na swoje aparaty słuchowe?

Zazwyczaj aparaty słuchowe mogą być używane przez pacjenta już po 2-3 dniach.

Podczas pierwszej wizyty, od razu po badaniu, będziemy wybierać odpowiednie aparaty słuchowe. Po 2-3 dniach, podczas drugiej wizyty, aparaty słuchowe są dopasowywane do ubytku słuchu, przeprowadzane są testy słyszenia. Instruujemy też wówczas, w jaki sposób użytkować aparaty słuchowe na co dzień.

Co jest przyczyną utraty słuchu?

Do głównych przyczyn zaliczyć należy:
• nadmierną ekspozycję na hałas,
• woskowinę,
• uwarunkowania genetyczne,
• problemy z układem krążenia (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca),
• choroby przewlekłe (cukrzyca, schorzenia nerek),
• problemy endokrynologiczne (choroby tarczycy),
• przyjmowanie leków ototoksycznych (m.in.: przeciwnowotorowe, gentamycyna, furosemid),
• narkozy,
• urazy głowy i uszu,
• zwapnienie kosteczek słuchowych (otoskleroza),
• przewlekłe stany zapalne ucha środkowego,
• różyczka, toksoplazmowa, opryszczka, WZW, CMV u matki w okresie ciąży,
• proces starzenia się komórek słuchowych,
• używki (alkohol, papierosy i inne).