Jak przekonać bliską osobę cierpiącą na niedosłuch, aby zaczęła stosować aparat?

Problem ze słuchem wcale nie musi dotyczyć osoby starszej. Wiek oczywiście ma duży wpływ na jakość słyszenia, ale higiena słuchu, codzienna troska o jego ochronę jest na tak niskim poziomie, że efekty zaniedbań są widoczne niekiedy już po 50 tym roku życia. Kiedy konieczny jest aparat słuchowy? W jaki sposób przekonać osobę niedosłyszącą, aby poszła po pomoc do specjalisty?

Jak działa aparat słuchowy?

Obecne aparaty to niewielkie urządzenia, które swym wyglądem przypominają niekiedy stylową biżuterię, nowoczesny gadżet elektroniczny, a nie pamiętne cieliste ogromne twory noszone na małżowinie. Te nowoczesne, o których mówimy, zbierają dźwięki z otoczenia dzięki zastosowaniu bardzo czułego mikrofonu, który zmienia fale akustyczne w sygnał elektroakustyczny, następnie wzmacnia dźwięki, jednocześnie redukując szumy dochodzące z otoczenia.

Jak pomóc osobie z niedosłuchem?

Przede wszystkim należy zaakceptować problem, gdyż dotyka on w równym stopniu samego niedosłyszącego, co jego rodzinę. Osoba słabo słysząca dodatkowo czuje się nierozumiana, skrzywdzona, za wszelką cenę chce wyprzeć istotę problemu, szukając przyczyn trudności z porozumiewaniem się z: specjalnym mówieniem przekazów „pod nosem”, niewyraźnie. Bardzo często chory nie jest świadomy, że traci słuch. Dzisiejsze aparaty są niemal niewidoczne. Dobrze poświęcić jest czas wcześniej na zgłębienie możliwości technologicznych, jakie daje nam współczesny świat aparatów słuchowych i służyć wsparciem w przypadku lawiny pytań, jakie mogą się pojawić.

Rozmawiając o niedosłuchu, trzeba zacząć najpierw od korzyści, jakie wynikają z ich stosowania, a dopiero potem o konieczności badania słuchu, celem potwierdzenia istnienia wady i określenia mocy urządzenia.

Zakup aparatu to dopiero początek, ważne jest dostarczać wsparcie w pierwszym okresie po zakupie tzw. okresie adaptacyjnym. Trzeba wspierać, zachęcać do noszenia, przyzwyczajania się do nowej sytuacji, w której na nowo trzeba się przyzwyczajać do otaczających ją dźwięków.