Jak radzić sobie z niedosłuchem?

Niedosłuch to poważny problem, utrudniający życie nie tylko osobom w podeszłym wieku, lecz również coraz częściej także pacjentom tuż po czterdziestym roku życia lub młodszym. Objawia się głównie kłopotami w rozumieniu mowy, gorszym odbiorem niskich dźwięków, w późniejszym stadium zawrotami głowy czy brakiem orientacji w przestrzeni. Sprawdź, jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić.

Co to jest niedosłuch i jakie są jego przyczyny?              

Mianem niedosłuchu określa się zaburzenie narządu słuchu polegające na nieprawidłowym przewodzeniu lub odbiorze dźwięków. Może występować samodzielnie, lub też mogą towarzyszyć mu pozostałe objawy, takie jak szumy uszne. Występuje kilka różnych rodzajów niedosłuchu, w tym:

  • niedosłuch przewodzeniowy, polegający na uszkodzeniu części ucha, przewodzącej dźwięk, czyli przewód słuchowego zewnętrznego lub ucha środkowego,
  • niedosłuch odbiorczy, polegający na uszkodzeniu części ucha odbierającej dźwięk, czyli narządu Cortiego, zwoju spiralnego lub nerwu ślimakowego,
  • niedosłuch mieszany, będący połączeniem obu rodzajów niedosłuchu w jednym narządzie słuchu.

Przyczyn zaburzeń słuchu jest wiele. Może pojawiać się on stopniowo wraz z wiekiem, być efektem wad wrodzonych, uszkodzeń mechanicznych lub przebytych chorób, takich jak nowotwory, zapalenia ucha środkowego, otoskleroza, świnka, odra, różyczka. Bardzo często niedosłuch towarzyszy cukrzycy, niewydolności nerek, stwardnieniu rozsianemu, tętniakowi czy udarowi mózgu.

Ponadto zaburzenia słuchu powodowane mogą być przyjmowaniem określonych leków oraz nadmiernym hałasem. Mikrourazy kosteczek słuchowych, a także powolna degradacja komórek nerwowych, spowodowane między innymi głośnym słuchaniem muzyki przez słuchawki skutkuje niedosłuchem już u dwudziestolatków, podobnie jak intensywnie prowadzone rozmowy telefoniczne przez telefony komórkowe, a także hałas emitowany podczas imprez i koncertów. Warto zdać sobie sprawę, że długotrwały hałas przekraczający zaledwie 85 decybeli powoduje przejściowy niedosłuch!

Zaburzenia słuchu związane z wiekiem natomiast stanowią naturalny ubytek, powodowany zmianami zwyrodnieniowymi w uchu wewnętrznym, pojawiającymi się powyżej pięćdziesiątego roku życia. Jak sobie z nimi radzić?

Jak radzić sobie z niedosłuchem?

W leczeniu zaburzeń słuchu bardzo ważna jest profilaktyka. Unikajmy zatem ekspozycji na zbyt głośne dźwięki, a podczas rozmowy przez telefon komórkowy włączajmy zestaw głośnomówiący. Nie słuchajmy muzyki przez słuchawki i ograniczajmy bywanie na głośnych imprezach czy koncertach. Dbajmy również o higienę uszu, za przejściowy niedosłuch bowiem bardzo często odpowiadają również nieusuwane, zalegające w przewodzie słuchowym zwały woskowiny.

Kiedy jednak już problemy z słuchem się pojawią, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup aparatu słuchowego, który przywróci prawidłowe słyszenie. Oferujmy Państwu między innymi zauszne aparaty słuchowe RIC, w których słuchawka aplikowana jest bezpośrednio do zewnętrznego kanału słuchowego, dzięki czemu dźwięk jest kierowany bezpośrednio na błonę bębenkową, co z kolei daje naturalne brzmienie. Tego typu aparaty mogą być stosowane przy ubytkach słuchu różnego stopnia, zarówno lekkich, jak i ciężkich.

Kolejnym rodzajem oferowanych przez nas aparatów słuchowych są aparaty słuchowe zauszne na otwarte dopasowanie, mniejsze od klasycznych, z cienkim dźwiękowodem i małą wkładką uszną. Przeznaczone są wyłącznie do określonych, wysokotonowych ubytków słuchu.

Dużą popularnością cieszą się także klasyczne aparaty słuchowe, odporne na kurz i wilgoć, przeznaczone do każdego typu ubytku słuchu: od lekkiego do głębokiego, a także aparaty CIC na baterie. Są to najmniejsze aparaty, który całkowicie chowają się w przewodzie słuchowym zewnętrznym i nadają się do niewielkich lub średnich ubytków słuchu. W naszej ofercie znajdują się również aparaty słuchowe kanałowe ITE na baterie o dłuższej żywotności, zapewniające większe wzmocnienie słuchu niż aparaty CIC.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.