Jak wygląda podstawowe badanie słuchu?

Zauważyłeś, że od jakiegoś czasu przestałeś dobrze słyszeć niskie dźwięki? A może ciężko jest ci porozumieć się ze współrozmówcą? Zapisz się na badanie słuchu! Pozwoli ono określić stopień ubytku, a także dopasować w razie potrzeby odpowiedni aparat słuchowy. Sprawdź, na czym polegają obiektywne i subiektywne badanie słuchu.

Na czym polega subiektywne badanie słuchu?

Subiektywne badanie słuchu trwa od kilku do kilkunastu minut i polega na podawaniu przez słuchawki do uszu pacjenta dźwięków o różnej głośności i częstotliwości. Gdy badany usłyszy dźwięk w uchu, daje o tym znać osobie, przeprowadzającej badanie. Następnie sprawdza się próg słyszenia drogą kostną, aby określić rodzaj ubytku słuchu: przewodzeniowy lub odbiorczy. W tym celu stosuje się słuchawkę kostną, którą umieszcza się na wyrostku sutkowatym, zlokalizowanym za małżowiną uszną.

Jeśli różnica między progiem przewodnictwa powietrznego i kostnego, czyli tak zwana rezerwa ślimakowa wynosi powyżej piętnastu decybeli, wskazana jest audiometria impedancyjna, czyli podstawowe badanie słuchu, monitorujące funkcjonowanie ucha środkowego. Dzięki audiometrii słuchu możliwe staje się określenie progu słyszenia, dzięki audiometrii mowy, zrozumiałości mowy. W trakcie badania pacjent powtarza pojedyncze, specjalnie dobrane słowa, słyszane przez słuchawki.

Jak przebiega obiektywne badanie słuchu?

Obiektywne badanie słuchu z kolei wykonuje się, aby określić próg słuchu u:

  • dzieci,
  • osób nieprzytomnych,
  • pacjentów niewspółpracujących.

Wykorzystuje się je również, aby potwierdzić próg słyszalności, określony podczas badań subiektywnych. Dzięki obiektywnemu badaniu słuchu można precyzyjnie określić miejsce jego uszkodzenia. Badanie wskaże, czy uszkodzenie słuchu ma swoje źródło w ślimaku, nerwie słuchowym, pniu mózgu, ośrodku podkorowym lub korze mózgowej, a także pozwoli ocenić centralne procesy przetwarzania bodźców dźwiękowych. Obiektywne badania słuchu przeprowadza się także podczas zabiegów wszczepu implantu ślimakowego, zabiegów neurochirurgicznych oraz podczas sprawdzania głębokości znieczulenia ogólnego. Do badań obiektywnych słuchu zalicza się badanie potencjałów z pnia mózgu ABR, otoemisję akustyczną oraz audiometrię impedancyjną.

W naszych placówkach wykonujemy obydwa rodzaje badań słuchu. Nasz zespół złożony ze specjalistów audioprotetyków, lekarzy audiologów i techników, zajmujących się diagnozowaniem wad słuchu, dobierze urządzenie, przywracające pełną zdolność słyszenia. Zachęcamy do skorzystania z  naszych usług.