Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie aparatu słuchowego dla dziecka?

Ważnym elementem edukacji małego dziecka jest prawidłowe słyszenie. Aby maluch nauczył się rozpoznawać dźwięki i mowę, mózg potrzebuje stymulacji dźwiękowej od pierwszych godzin życia. Sytuacja zaczyna się komplikować w momencie, gdy dziecko ma ubytek słuchu. Wówczas niezbędne jest jak najszybsze dopasowanie aparatu słuchowego. Jak go właściwie dobrać?

Funkcjonalność dziecięcego aparatu słuchowego

Dla dziecka, które korzysta z aparatu słuchowego, najważniejsze jest naturalne wydzielenie mowy, dlatego urządzenie powinno być wyposażone w automatyczny system czyszczący sygnał mowy z szumów i sprzężeń. Ułatwia to zrozumienie podstawowych komunikatów w szkole, poleceń rodziców oraz rówieśników w czasie wspólnych zabaw. Istotne jest także wszechkierunkowe ustawienie mikrofonów, które pozwala na słyszenie głosów dobiegających zarówno z przodu, jak i z tyłu. Aparat słuchowy dla dziecka musi mieć także dobrze ustawioną głośność. Zbyt wysokie dźwięki mogą zniechęcić dziecko do jego używania – lepiej zwiększać ich natężenie stopniowo, przyzwyczajając dziecko do ich odbioru.

Jak wybrać dziecku odpowiedni aparat słuchowy?

Wybór aparatu dla dziecka najczęściej uwarunkowany jest przez charakterystykę ubytku słuchu i anatomię ucha. Podstawą kupna właściwego aparatu jest wynik badania słuchu. Ważnym czynnikiem w dziecięcym aparacie słuchowym jest jego odporność na zabrudzenia, pył i kurz, pojawiające się podczas zabaw. Noszenie aparatu jest dla dziecka dużym obciążeniem, dlatego warto zadbać o indywidualny wygląd urządzenia. Wielkość obudowy aparatu związana jest z wielkością ubytku słuchu, dlatego aparat nie zawsze może być praktycznie niewidoczny. Ale może mieć swój własny kolor obudowy, rożka, oraz wkładki, co zwiększa atrakcyjność aparatu.