Nadwrażliwość słuchowa u dzieci

dziecko z zatyczkami
Nadwrażliwość słuchowa, podobnie jak niedosłuch to przypadłość, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jest ona jednak jego niemal dokładnym przeciwieństwem niedosłuchu, a proces leczenia przebiega w inny sposób.

 

Czym objawia się nadwrażliwość słuchowa?

Nadwrażliwość objawia się podwyższoną wrażliwością na dźwięki, które nie wywołują negatywnych reakcji u normalnie słyszących osób. Jej efektem jest najczęściej uczucie dyskomfortu, a zdarza się, że nawet bólu. Dzieci, które cierpią na nadwrażliwość słuchową, z jednej strony często unikają przestrzeni o większym natężeniu dźwięków, z drugiej zaś same są hałaśliwe, krzyczą lub płaczą (jest to częsta rekcja mająca na celu zgłuszenie drażniących dźwięków). Do innych objawów nadwrażliwości należą zasłanianie uszu rękami przy dźwiękach sprzętów domowych, problemy z koncentracją, nadpobudliwość, nerwowe i gwałtowne rekcje na nawet wyjątkowo ciche dźwięki.

Należy podkreślić, że nadwrażliwość słuchowa występuje również u dzieci ze zdrowym narządem słuchu. Zwykle jednak wskazuje na problem powstały w obwodowej części układu słuchowego. Zaburzenie w jej funkcjonowaniu sprawiają, że uaktywnia się mechanizm kompensacyjny – przygłuszone dźwięki są wyrównane podwyższonym natężeniem innych. Nawet w przypadku nadwrażliwości i zdrowego narządu słuchu u dziecka, nie rozwija się ono poprawnie. Zaburzona tolerancja dźwiękowa skutecznie utrudnia socjalizacje młodego człowieka z rówieśnikami i otoczeniem. Przyswajanie informacji oraz doświadczanie nowych rzeczy przebiega w sposób znacząco ograniczony, co może mieć wpływ na całe życie.

W celu podjęcia odpowiedniej terapii konieczne jest wcześniejsze zdiagnozowanie nadwrażliwości. Dlatego należy reagować na wszelkie wymienione wyżej sygnały, nie bagatelizować objawów oraz konsultować je ze specjalistą.

 

Jak przebiega leczenie nadwrażliwości?

Najskuteczniejsze rezultaty można osiągnąć poprzez „odczulanie dźwiękowe”. Terapia polega na stopniowej ekspozycji dziecka na szum. W miarę postępów i przyzwyczajania się do danego poziomu głośności zwiększa się go, tak aby pacjent stale przesuwał granice swoich możliwości. Generowany dźwięk nie tylko będzie coraz głośniejszy – będzie miał również różne częstotliwości. Skutecznie przeprowadzona terapia, poparta systematyczną i samodzielną pracą, może trwale pomóc dziecku w akceptowaniu odgłosów otoczenia.

 

zatyczki do uszu zatyczki dla dzieci zatyczki dla dzieci

 

W każdym przypadku nadwrażliwości słuchowej, jednym z podstawowych działań (oraz częścią terapii) jest zabezpieczenie słuchu dziecka przed wpływem drażniących dźwięków. Gdy nie jest możliwe odizolowanie dziecka od takich dźwięków, należy zastosować zatyczki do uszu. Rekomendujemy zastosowanie zatyczek Alpine Pluggies Kids, ponieważ są to zatyczki stworzone z myślą o dzieciach. Są dostosowane rozmiarem do dziecięcego kanału słuchowego. Zastosowany filtr akustyczny ma za zadanie obniżyć poziom głośnych dźwięków oraz umożliwia dziecku słyszenie cichszych dźwięków. Pozwoli to np. na łatwiejszą komunikację, ponieważ dziecko będzie słyszało mowę. Zastosowanie zatyczek Pluggies Kids pozwoli ukoić nerwy dziecka zanim terapia zacznie przynosić efekty.

dane dotyczące zatyczek

Sklep internetowy: www.sklep.otis.com.pl