Czym jest nadwrażliwość słuchowa u dorosłych?

kobieta z zatyczkami
Nadwrażliwość słuchowa u dorosłych to przypadłość, która powoduje ból i dyskomfort podczas odbierania dźwięków z otoczenia. W przeciwieństwie do osoby zdrowej, pacjenci, którzy zmagają się z nadwrażliwością słuchową mogą odczuwać w trakcie odbierania dźwięków i hałasów trudności w przyswojeniu tych bodźców. Nadwrażliwość słuchowa ogranicza możliwość spokojnego i aktywnego funkcjonowania w codziennym życiu, a jej nasilone objawy − mogą stanowić podstawę do rozpoczęcia specjalistycznego leczenia.

W gabinetach protetyki słuchu OTIS, które znajdują się m.in. w Szczecinie, Goleniowie, Połczynie-Zdroju czy Choszcznie, kadra wykwalifikowanych specjalistów pomaga w walce z tym zaburzeniem. Do naszej pracowni protetyki zgłaszają się także rodzice, którzy potrzebują konsultacji dotyczącej nadwrażliwości słuchowej dziecka.

Rodzaje nadwrażliwości słuchowej rozpoznawane u osób dorosłych

Sposoby leczenia i terapii osób dotkniętych nadwrażliwością na dźwięki uzależnione są od rodzaju tego zaburzenia. W literaturze naukowej odnajdujemy kilka odmian tej przypadłości, która jest rozpoznawana u dorosłych pacjentów.
Wyróżniamy następujące rodzaje nadwrażliwości słuchowej:
• obwodowa (dotyczy niewłaściwej pracy mięśnia strzemiączkowego, który znajduje się w uchu środkowym),
• słuchowa centralna (występuje w przypadku nieprawidłowego poziomu serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym),
• obwodowa (mieszana) centralna (spowodowana przez uszkodzenie ślimaka ucha, którego zdeformowanie powoduje często niedosłuch u pacjenta).

Jaka terapia może pomóc osobom dorosłym z nadwrażliwością słuchową?

SleepsoftTravelSleep soft

Głównym celem terapii osób dorosłych cierpiących na nadwrażliwość słuchową jest polepszenie komfortu życia pacjenta, a także zniwelowanie bólu towarzyszącego temu schorzeniu. Z tym zaburzeniem i związanymi z nim niedogodnościami zmaga się codziennie ok. 20% polskiego społeczeństwa. Warto więc zastanowić się nad profesjonalnymi metodami zwalczania nadwrażliwości słuchowej u dorosłych, a w przypadku wykrycia niepokojących objawów, można skontaktować się z pracownią protetyki słuchu OTIS, aby porozmawiać i przedstawić swój przypadek specjaliście.
Jedną z kluczowych metod wsparcia dla pacjentów cierpiących na nadwrażliwość słuchową, którą z powodzeniem stosuje się od wielu lat zagranicą i w Polsce − jest TRT (Tinnitus Retraning Therapy), dzięki której pacjent poznaje sposoby radzenia sobie z bólem i rozdrażnieniem. W trakcie stosowania tej metody terapeutycznej do uszu pacjenta podawane są dźwięki szerokopasmowe, czyli mające różne stopnie częstotliwości. Podczas kilku sesji możliwe jest częściowe zniwelowanie odczuwanego dyskomfortu oraz polepszenie samopoczucia klienta.

Na nadwrażliwość słuchową u dorosłych zalecamy ochronniki słuchu i stopery, które można kupić w naszym firmowym sklepie Otis

Dla osób, które codzienne zmagają się utrudnieniami w funkcjonowaniu, spowodowanymi przez nadwrażliwość słuchową, a także długotrwałym przebywaniem w hałaśliwym środowisku pracy, można śmiało polecić – ochronniki i stopery do uszu. Do ich zadań należy ograniczenie uciążliwych dla zdrowia skutków częstego przebywania w szkodliwym środowisku dźwiękowym. To metoda profilaktyki słuchu, która przyda się, gdy narząd słuchu jest narażony na niekorzystny wpływ uciążliwych dźwięków i bodźców. Polecamy wykonanie profesjonalnych badań słuchu, jeśli często zmagają się Państwo z bólem i dyskomfortem, który jest spowodowany przez nadwrażliwość na dźwięki. Z pewnością produkty i oferowane konsultacje pomogą niejednej osobie w walce z tym zaburzeniem oraz mogą zapewnić spokój i wyciszenie w trakcie wielogodzinnej pracy czy snu.
dane tabeli

Sklep internetowy: www.sklep.otis.com.pl