Po czym można rozpoznać nadwrażliwość słuchową u dzieci?

Małe dzieci, które są rozkapryszone, często wrzeszczą, wiercą się, a w przypadku słyszenia określonej częstotliwości dźwięków zatykają, wręcz uszy to dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej w obszarze słuchu. W jaki sposób pomóc dziecku z nadwrażliwością słuchową?

Kogo dotyczą problemy z nadwrażliwością słuchową?

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że dolegliwości związane z nadwrażliwością słuchową u dzieci są nie tylko nieprzyjemne, ale przede wszystkim bolesne fizycznie dla niego. W zależności od stopnia nadwrażliwości, a raczej nadreaktywności słuchowej dzieci będą manifestować swoje złe samopoczucie w mniej lub bardziej dotkliwy dla otoczenia sposób, który na domiar złego uznawany jest powszechnie za przejaw złego wychowania, a nie realny problem dziecka, jak np. zranione kolano, czy zbity łokieć.

Nadwrażliwość słuchowa często dotyka dzieci z zespołem Aspergera, jak również przy autyzmie. Objawia się ona „bolesnym słyszeniem” dźwięków, które powszechni uznawane są za bezpieczne, normalne. Mowa tu o np. szczekaniu psa, trąbieniu samochodu, krzykach, burzy, bywa, że jest to cicha muzyka, czy odgłos telewizora, śpiew ptaków.

Jak objawia się nadwrażliwość słuchowa?

Skoro już wiemy mniej więcej jakiego rodzaju dźwięków dziecko będzie starało się unikać, bo sprawiają mu ból, pora poznać objawy, które powinny skłonić rodziców do poszukania pomocy i rozpoczęcia terapii. Dziecko z nadwrażliwością bardzo trudno zasypia i łatwo się wybudza, ma trudności ze skupieniem uwagi a na wystąpienie dźwięków, których nie toleruje, zatyka uszy dłońmi, lub wkłada do nich palce. Można zauważyć u tego typu dzieci brak chęci na zabawy zabawkami wydającymi dźwięk, a czynności z użyciem sprzętów AGD są nie do zniesienia: odkurzacze, suszarki, mikser.

Co ważne takie dziecko słyszy to czego normalnie ludzie nie słyszą- odgłosy zegara, na co dzień stale chodziłoby w słuchawkach, izolując się od nadmiaru odbieranych przez niego dźwięków. Leczenie nadwrażliwości polega na tzw. odczulaniu na dźwięki i prowadzone są przez terapeutów z konkretnymi umiejętnościami i praktyką.