Poznaj rodzaje i działanie aparatów słuchowych

W przypadku podejrzenia ubytku słuchu należy zdiagnozować problem i zrobić badanie. Można wówczas dobrać odpowiedni aparat słuchowy. Wiele osób neguje noszenie aparatu słuchowego i popełnia błąd, ponieważ trudno funkcjonować, przy słabszym słuchu. Osoby z niedosłuchem stają się nerwowe, a często proszą o powtórzenie słów rozmówcy. Chcąc uniknąć nieporozumień, warto dobrać aparat słuchowy.

Sprzęt jest nowoczesny i niewidoczny, a do tego podnosi standard życia i dodaje pewności siebie. Firma Otis dobiera aparat do potrzeb pacjenta. Urządzenie jest elektroniczne, więc zasilane akumulatorkiem lub baterią. Warto wybrać aparat ładowany na akumulatorek, ponieważ wystarczy tylko ładować, natomiast aparat na baterie, wymaga wymiany baterii, co pewien czas, więc warto mieć kilka w zapasie. Najważniejsze, by dobrze wybrać urządzenie. Musi być dostosowane do niedosłuchu, dzięki czemu osoba niedosłysząca może normalnie funkcjonować w domu i poza nim. Aparat słuchowy posiada regulację, więc przykładowo kładąc się spać, czy będąc na ulicy lub pracując w hałasie, można wyciszyć. Na rynku są też aparaty, które dostosowują się do sytuacji akustycznej, automatycznie. Na zakup sprzętu przysługuje refundacja i zawsze warto z niej skorzystać.

Rodzaje i działanie aparatów słuchowych

Aparat słuchowy poprawia słyszalność, więc umożliwia porozumiewanie się z drugą osobą. Jest praktycznie niezbędny dla osób, które utraciły całkowicie lub częściowo słuch. Dziś co piąta osoba ma problemy ze słuchem. Jeśli jest taka konieczność, trzeba zakupić aparat słuchowy. Choć sprawa wydaje się osobista, to powstaje problem z zakupem urządzenia. Powodem jest ogromna oferta produktów. Na rynku są modele cyfrowe, analogowe, umieszczane za małżowiną uszną lub wewnątrz ucha. W firmie Otis – Protetyka słuchu można nabyć aparaty słuchowe RIC, które są zauszne. Słuchawka aplikowana jest bezpośrednio do zewnętrznego kanału słuchowego, przez co dźwięk jest kierowany bezpośrednio na błonę bębenkową. Daje to bardziej naturalne brzmienie. Aparaty słuchowe RIC mogą być stosowane przy różnych ubytkach słuchu: od lekkiego po ciężki. W zależności od aktualnego stanu słuchu dobiera się odpowiednią moc słuchawki. Aparaty słuchowe zauszne na otwarte dopasowanie kształtem podobne do klasycznych aparatów, a różnią się jedynie wielkością. Są mniejsze, mają cieńszy dźwiękowód i małą wkładkę uszną. Urządzenie jest dyskretniejsze, jednak oferuje mniejszy zakres dopasowania w porównaniu z aparatem klasycznym – nadaje się tylko do określonych, wysokotonowych ubytków słuchu. Inny rodzaj aparatów to klasyczne zauszne, odporne na kurz i wilgoć. Można je łatwo dopasować do każdego typu ubytku słuchu: od lekkiego do głębokiego. Inne urządzenia to aparaty wewnątrzkanałowe CIC, czyli na baterie. Są urządzeniami całkowicie chowającymi się w przewodach słuchowych zewnętrznych, nie tracąc przy tym najważniejszych funkcji. Nadają się do niewielkich lub średnich ubytków słuchu. Aparaty wewnątrzuszne – ITE z kolei są wewnątrzuszne, niewidoczne, tj. dyskretne. Umieszczane są za małżowiną uszną. Są najmniejsze, umieszczane w uchu osoby niedosłyszącej.

Nowoczesne aparaty słuchowe

Nowoczesna technologia i postęp, jaki nastąpił w dziedzinie aparatów słuchowych, pozwalają cieszyć się życiem. Dzięki urządzeniom osoby z niedosłuchem mogą pracować, a nawet robić karierę muzyczną. Są na tyle doskonale, że każdy pacjent dobierze sobie taki aparat, jaki jest mu potrzebny w danym momencie. Nowoczesne aparaty słuchowe są wielofunkcyjne, doskonałej jakości i niewidoczne. Są na tyle doskonale wykonane, że zazwyczaj nikt nie zauważa urządzenia zausznego lub nawet wewnątrzusznego. Na osłabienie słuchu narzeka ci piąta osoba w Polsce. Cierpią zarówno dzieci, jak i dorośli, więc nie dotyka tylko ludzi starszych, jakby się mogło wydawać. Naprawdę nie warto zwlekać z wyborem aparatu. Im dłużej pacjent zwleka z leczeniem słuchu, tym później trudniej odbudować prawidłowe słyszenie. Ważne jest, by we właściwym momencie zacząć korzystać z urządzenia.